هفته اي يه بار آدمو نمي كشه

 

کتاب67:

هفته‏ای یه بار آدمو نمی‏کشه

جی. دی. سلینجر

امید نیک‏فرجام و لیلا نصیری‏ها

انتشارات نیلا، چاپ یکم، 1387

 

 

 

 

این کتاب همزمان با "نغمه‏ی غمگین" و من هم همزمان اینا رو خریدم. اما خب معمولا سعی می‏کنم از یه نویسنده پشت سرهم کتاب نخونم. چون به اندازه‏ای که باید ار دومی نمی‏شه لذت برد.

به نظر من این از "نغمه‏ی غمگین" بهتر بود. چون خیلی وقت پیش ناتور دشت رو خوندم دقیق یادم نیست اما یه داستانش به نظرم کاملا از ناتور دشت بود. دو سه تا دیگه هم که کاملا در مورد هولدن یا یکی از اعضای خانواده‏ی کالفیلد بود.

دو تا داستانش یعنی "لوییز تگت قاطی آدم بزرگ‏ها می‏شود" و "الین" از زبون یه دختره. یعنی ماجرای یه دختره. این جور بگم بهتره. من که خوشم نمی‏یاد. سلینجر همون مردونه بنویسه بهتره.

 

از داستان ستوان باگذشت:

۞...این خوانتینای ما هر دفه واسش از یه چیز بزرگ و عجیب‏غریب که تو عمرت دیده‏ی تعریف می‏کنی مو به تنش سیخ می‏شه. از من می‏شنوین فقط با زنی عروسی کنین که وقتی یه چیز بزرگ و عجیب از زندگی‏تون واسه‏ش رو می‏کنین مو به تنش سیخ شه.

 

از داستان روز آخر مرخصی آخر:

۞بیب آزرده از این كه وینست مجبور بود برای احترام به پدرش همین‏طور سرسری جوابی بدهد گفت:«پدر، ببخشین، نمی‏خوام فضل‏فروشی کنم، ولی شما –و همه‏ی همنسلاتون- گاهی در مورد جنگ آخر همچین حرف می‏زنین که انگار بازی زشت و کثافتی بوده که جامعه با اون مردا رو از پسربچه‏ها سوا می‏کرده. نمی‏خوام از این حرفای خسته‏کننده بزنم، ولی شماهایی که تو جنگ آخر بوده‏ین همه‏تون می‏گین جنگ چیز وحشتناکیه، ولی -نمی‏دونم-  به نظرم همه‏تون چون تو اون جنگ بوده‏ین یه جورایی احساس برتری می‏کنین. به نظرم تو آلمانم مردایی که تو جنگ آخر بوده‏ن همین حرفا رو می‏زدن و همین‏طوری فکر می‏کردن، واسه همین تا هیتلر این جنگو راه انداخت، نسل جوون آلمان سه شماره راه افتادن تا به همه ثابت کنن از پدراشون دست کمی ندارن یا اصلا از اونا بهترن.»

 

از داستان الین:

۞تمام مدت تماشای فیلم، آقای فریدلندر پاش را فشار می‏داد به پای الین. الین هم هیچ زحمت نکشید پاش را بکشد کنار. اصلا درباره‏ی این صمیمیت تحمیلی هیچ ذهنیتی نداشت. شانزده سالش بود و آن‏قدر بالغ شده بود که از نظر جسمی این فشار را از جانب مردی در تاریکی دوست داشته یا نداشته باشد....

 

این هم یه امکان جدید در وبلاگم که از این پس از هر نویسنده‏ای که بیشتر از یک کتاب معرفی کرده باشم، یه لینک پایین می‏ذارم که مستقیم برید و همه‏ی کتابای اون نویسنده رو ببینید.

 


+ جي. دي. سلينجر 

                         ۱) نغمه ي غمگين

 

 

+ نوشته شده توسط روناک در چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۸۷ و ساعت 8:26 |